LABORATORIUM CZASU - Two-way Time and Frequency Transfer System
Schemat transferu sygnałów czasu i częstotliwoci metodą dwukierunkową z wykorzystaniem komunikacji satelitarnej obrazek pochodzi z pracy:
D. W. Hanson, Fundamentals of Two-Way Time Transfer by Satellite, 43rd Annual Frequency Control Symposium, pp. 174-178, 198
Technika dwukierunkowego transferu czasu TWSTFT nie wykorzystuje satelitów GNSS, a geostacjonarne satelity telekomunikacyjne. Jednak należy tutaj o niej wspomnieć ze względu na jej rosnące znaczenie w międzynarodowych porównaniach czasu. Już w 1962 r. do transferu czasu użyto pierwszego satelity przeznaczonego do telekomunikacji TELSTAR (porównanie między Royal Greenwich Observatory w Wielkiej Brytanii i U. S. NavalObservatory w Waszyngtonie). Pierwszej synchronizacji zegarów satelitarną metodą dwukierunkową dokonano z niepewnością 1 μs. W tej metodzie dwa laboratoria jednocześnie wysyłają sygnały czasu. Impuls wysłany przez jedną stację uruchamia w niej licznik interwałów czasu, jest odbierany przez przekaźnik na satelicie i retransmitowany do stacji drugiej, w której zatrzymuje licznik.
Porównanie wskazań liczników daje różnicę czasu między laboratoriami. Szumy transmisji sygnałów eliminują się w różnicy.
Aktualnie porównań metodą TWSTF dokonuje ok. 20 stacji, za pośrednictwem satelitów Telstar-11N.
Obecna precyzja tej metody jest rzędu 0.5 ns a dokładność 1 ns. Rozwinięciem tej techniki jest TWSTFT SDR Software Defined Radio, która dzięki zastosowaniu konwersji analogowo cyfrowej przetwarza sygnały satelitarne i poprzez stosowane algorytmy obliczeniowe redukują szum porównań i efekt systematyczne występującej techniki analogowej.
Obserwatorium Astrogeodynamiczne CBK PAN
ul. Drapałka 4, 62-035 Borówiec
tel. +48 618-170-187
© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2022 CBK PAN